Denizli Rent A Car

Denizli Rent A Car! Denizli Araç Kiralama işlemleriniz için Yıllardır hizmet veren Hakan Rent A Car ile gönül rahatlığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Araç Temizlemenin Püf Noktaları


Araç Temizlemek araba tutkunları için hobi olarak görülse de çoğu araba sahibi için angarya ya da ek masraf olarak tanımlanır. Arabanızı oto kuaföre götürmeyi hem ekstra masraf hem de zaman kaybı olarak görüyorsanız aracınızı kendinizin yıkama vakti gelmiş.

Denizli Araç Kiralama Firması Hakan Rent a Car araçlarının iç ve dış temizliği her kiralama öncesi ve sonrası şimdi anlatacağım sıra ile yapılarak değerli müşterilerimize hazır hale getirilir.

Aracınıza uygun malzemeyi kullanan oto kuaförü bulmak, ücrette makul olanı seçmek ve tatil gününüze ya da boş zamanınıza oto kuaför randevunuzu uydurmak mümkün olamayabilir. Ancak eğer aracınızı kendiniz temizlerseniz bu problemler ortadan kalkacaktır. Alacağınız kaliteli oto temizleme ürünleri uygun dozda kullanımda uzun ömürlü olacaktır. Tabi çoğu masraftan kaçınırken atlanılan nokta ise su israfı olmakta. Hortumunuzun başına takacağınız küçük bir aç kapa fıskiye aparatı ile bu işin üstesinden de gelebilirsiniz.

Tazyik Aparatı ile İnatçı Kirleri Kolaylıkla Çıkarabilirsiniz

Atlanmaması gereken bir diğer husus da belediyenizin kuralları. Eğer uygun bir gider ya da evinizin önünde uygun bir alan yoksa sokak kirliliğine neden olmamak için dikkat etmelisiniz. Bazı belediyeler semt içinde araç yıkamayı yasaklamış veya bu iş için uygun bir alan belirlemiş olabilir. Öncelikle bununla ilgili düzenleme var mı öğrenip daha sonra aracınızla ilgili keyifli bir hobi edinebilirsiniz.

Gerekli olan malzemelerini sayalım önce : Oto Şampuanı, Oto Cilası, Araç İçi Temizleme Spreyi, Kova, Mikrofiber Bez, Sünger ve Su. İsterseniz Araç Temizleme Seti veya Araç Temizlik Seti olarak bilinen setlerle kolayca malzemelerinizi temin edebilirsiniz. Tüm malzemeleri temin ettikten sonra öncelikle arabanızdaki gereksiz eşyaları ve çöpleri çıkarmakla başlayabilirsiniz. Daha sonra paspasları çıkarmak ve varsa koltuk kılıflarınızı çıkarmanızı ve yıkamanızı da öneririz.

Araba temizlik malzemeleri seçerken bilinmiş markaların kaliteli ürünlerini kullanmak kaplama ve boya yüzeylerin ömrünü arttırır. Sonax , Würth gibi uzman oto yıkamacıların seçtiği markalar her zaman ilk tercihiniz olmalıdır.

ARAÇ DIŞ TEMİZLİĞİ

Yıkamaya önce dış temizlik ile başlayıp sonra araç içi temizlik ile devam etmek en doğrusudur. Kovada karıştırılan ve köpürtülen su-oto şampuanı karışımını aracınıza uygulamadan önce aracınızı üst kısmından başlayarak su tutarak toprak ve toz parçalarını akıtın. Tavandan başlayarak aracınızı tekerlerine kadar ıslatın. Kuş pisliği, ağaç reçinesi gibi zorlu kirler için tazyikli su kullanabilirsiniz.

Aracınızı fırça ile yıkamak çizilmesine ve boyanın zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden hazırladığınız su-oto şampuanı karışımını süngerle uygulamak en doğru seçenektir. Bunun yanında Araç Temizleme Bezi de arabanıza zarar vermeden temizleyecektir. Tavandan başlayarak ön cam, arabanın yan camları ve dışı, arka cam ve bagaj kapağı, en son da çamurluklar ve tekerleri temizlemelisiniz. Böylece hem süngeriniz daha geç kirlenir (ayrıca süngere hapsolan kirler diğer bölgeleri çizmez) hem de hazırladığınız köpüklü suyu daha uzun süre kullanmış olursunuz.

Tekerlek ve jantlar aracınızın dışını temiz gösterecek özen isteyen temizlik bölgelerindendir. Yollardaki toza, çamura ve pisliğe maruz kalan tekerlerin tırtıklı alanları iyi temizlenmezse yol tutuş performansında azalmaya neden olabilir. Bunun yanında arabayla birleştiği kısım da tazyikli su ve süngerle güzelce temizlenmelidir.

Araç kaputu içini yıkamak uzmanlık gerektiren bir iştir. Aracın hem yağ, kir vb temizliğini sağlamak hem de elektrik aksamlarına ve diğer mekanik kısımlara zarar vermemek gerekir. Bu yüzden araç kaput içi temizliğini bir uzmana bırakmak en doğrusudur.

Tazyik Aparatı ile İnatçı Kirleri Kolaylıkla Çıkarabilirsiniz

Aracımızın dışını uygun olmayan kimyasallarla temizlemek aracınızın boyasında çizik veya solmalara neden olabileceği gibi arabanızın boya ömrünü de kısaltır ve güneş gibi zararlı dış etkenlere savunmasız hale getirir. Ev içinde kullandığımız temizlik malzemeleri içerik olarak araç temizliğinde kullanmak için uygun değildir. Hem dış boyanıza hem de iç döşeme ve deri kılıflarınıza zarar verebilir.

Sıra köpükle tamamen temizlenen aracınızın dışını durulamaya geldi. Burada bir ipucu : Eğer aracınızın dışının parlak görünmesini istiyorsanız Saç Kremi İle Araba Yıkama tam aradığınız işlem. Bu küçük ipucunun sırrı saç kreminin lanonin içermesi. Ayrıca bu sayede yağmur suları aracınızda iz bırakmayacak, akıp gidecektir. Bir başka Araba Parlatmanın Püf Noktası durulama suyuna biraz sirke koymaktır. Böylece suyunuzun kireci arabada iz bırakmayacak, aracınız ilk günkü gibi parlayacak.

Hazır ipucu demişken dış yüzeyle ilgili bir ipucu daha verelim. Farlarınıza bir bez yardımıyla uygulayacağınız diş macunu farlarınızın buğulanmasını engeller. Böylece daha konforlu ve aydınlık bir sürüş sağlamış olur.

Yağmur için camlara uygulanan su itici veya kaportaya kaplanan filmler veya seramik kaplamaların özel bir temizleme yöntemi olabilir. Aracınızda böyle ekstra korumalar varsa uygulandığı merkezden bakımlarını öğrenmeniz ürünün ömrünü uzatacaktır.

Duruladığımız aracınızı kendi başına kurumaya bırakmak su lekelerine ve yeni yapışacak tozlara davetiye çıkarmak demektir. Annelerimizin eski deyimi araba temizlerken bir kat daha önem kazanıyor : "Temizliği kurulama bezi yapar."

Aracınızı yumuşak bir mikrofiber bezle kurulamak su lekelerinden kurtulmanın en kolay yolu. Böylece arabanızı kurularken köpük ve suyun elinden kurtulan minik kirler beziniz sayesinde tamamen temizlenmiş olacaktır. Tabi aynalarınızı çek çek ile kurulamak da baya pratik bir yöntem denebilir.

Evet aracınızın dışı tabiri caiz ise gıcır gıcır oldu. Bu seviyede tercihe bağlı olarak araç parlatıcı veya oto cila ürünleri veya kir itici kremler kullanılabilir. Tercih sizin.

Denizli Hakan Araç Kiralama olarak özellikle COVID döneminde araçlarımızın iç ve dış temizliklerine uygun dezenfektan ve temizleyiciler ekledik. Müşterilerimizin sağlığını düşünerek başladığımız bu uygulamada olduğu gibi siz de aracınızda hijyen sağlamak için uygun dezenfeksiyon işlemleri uygulayabilirsiniz.

ARAÇ İÇİ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Gelelim iç temizliğe. Paspasları ve kılıfları kaldırılmış, fazla eşya ve çöplerden arındırılmış aracınızı süpürerek başlayabiliriz. Bu iş için ister evdeki süpürgenizi kullanın ister şarjlı oto süpürgesi edinin isterseniz de benzinliklere bu iş için konan oto süpürgelerini kullanın. Eğer benzinliğin yolunu tuttuysanız bozuk paralarınızı da yanınıza almanızı öneririz.

Çıkardığınız paspasların akıbetini merak ediyorsunuz. Fırça ve kovanızı hazırlayın çünkü paspaslarınızı yıkayacaksınız. Bez ile kurlanma sonucu kalan ıslaklıkları ise biraz hava halledecektir.

Spreyi Beze Sıkmak Yüzeyin Tekrar Kirlenmesini Önler

Zemini, koltuk araları ve üstü, küçük gözleri ve torpidosu süpürülen aracınız artık bezle temizlemeye hazır. Bu aşamada silikonlu ev temizlik ürünleri veya oto iç temizlik spreyleri ile araç içi temizliğine başlayabilirsiniz. Püf noktası ise temizlik ürününüzü yüzeye değil beze sıkmak. Çünkü yüzeye sıkarken temizlediğiniz alanları tekrar batırabilirsiniz.

Ev içi kullandığınız buharlı temizlik makineleri de araç içi temizlik için kullanılabilir. Güçlü buharın temizleyemeyeceği yüzey, arıtamayacağı kir olmadığını söylemiş miydik?

Ayrıca son zamanlarda meşhur olan slime vb maddeler de kiri tutar, yüzeylere kolayca penetre olur ve aynı kolaylıkta yüzeylerden temizlenir. İz yapmadığı gibi yüzeyi de çizmez, böylece hem eğlenceli hem de pratik bir temizlik olur.

Arabanızın göğüslüğü ne kadar bakımlı ve temiz olursa aracınız o kadar yeni gözükecektir. Bakım sütleri gibi özel ürünler kullanabileceğiniz gibi az bir miktar zeytinyağı da parlak ve bakımlı gösterecek, çiziklerin görünümünü azaltacaktır. Zeytinyağının araç içi bir diğer kullanım yeri de deri aksamlardır. Deri kaplama koltuk vb yüzeyleri azıcık zeytinyağı damlatılmış bezle silmek yeni gibi durmasına neden olacak.

ARABANIN KLİMASINDAN KOKU GELİYOR


Klima Bölmelerinizi Boya Fırçası İle Temizleyebilirsiniz

Derinlemesine yapılan temizliğin alametlerinden biri de klimaların temizlenmesidir. Özellikle mevsim geçişlerinde klimalarınızın hava filtrelerini değiştirmek performansını artıracağı gibi aracınızda oluşabilecek kötü kokuların da önüne geçmiş olur. Klima gözeneklerini temizlemenin en iyi yolu ise bu iş için kulak çöpü kullanmak. Bezin aksine daha küçük alanlarda daha etkili temizlik yaptığını göreceksiniz. Bir diğer yöntem de boya fırçası ile temizlemek. Yumuşak yapısı sayesinde tozları iterken klima bölmelerinizi çizmez.

Denizli Araba Kiralama Firması Hakan Rent A Car olarak tüm araçlarımızın hava filtrelerini düzenli aralıklarla değiştiriyoruz. Böylece hem klima performansını artırmış hem de müşterilerimize sağlıklı ortamlarda sürüş keyfi sağlamış oluyoruz.

ARAÇ KOLTUĞU VE DERİ YÜZEY TEMİZLEMENİN PÜF NOKTALARI

Deri kaplama demişken her deri ürün gibi deri koltukların da özel bakıma ihtiyacı vardır. Normal Araba Temizleme Yöntemleri deri bakımı için ideal değildir. Bakımı yapılmayan deri yüzeyler zamanla kuruyup çatlayacaktır. Bu durum aracınızın değerini düşüreceği gibi eski bir görüntüye bürünmesine de neden olur. Bezle narince temizliği yapılan deri yüzeylere fırça yardımı ile uygun deri bakım ürünü uygulanmalıdır. Derinin ömrünü uzatmak ve korumak için bu önemlidir.

Eğer koltuklarınızda kılıf yoksa ve koltuklarınız kumaş kaplama ise size biraz zorluk çıkarabilir. Sert bir bezle silmemenizi tavsiye ederiz çünkü bu işlem koltuk kumaşınıza zarar verir. En iyi yöntem yıkatılması veya yumuşak bir bezle narince silinmesidir.

Koltuk Kumaşlarının Dikiş Yerleri Özenle Süpürülmelidir

Koltuklarınızın dikiş bölgelerine kir ve pislik daha çok dolacak adeta orada yuvalanacaktır. Süpürgenin küçük başlığı ile toz ve kirleri çekmek yetmez. Ayrıca nemli bir bezle nazikçe silmek de gerekir. Böylece aracınızın en ücra köşesini bile temizlemiş olacaksınız.

Araba Temizlemek için kullanılabilecek diğer pratik yöntem de ıslak mendildir. Alkolsüz ve kimyasal içermeyen ıslak mendiller içinde kiri hapseder ve aracınızın iç aksamlarına zarar vermez. Bu amaç için üretilen özel mendiller de cabası. Lakin şunu unutmamalı, kullandığımız mendilleri geri dönüşüme atarak hem doğayı korumalı hem de sürdürülebilir bir çevre için üzerimize düşeni yapmalıyız.

Araç temizliğinde en çok unutulan iki bölge vardır : Pedallar ve iç camlar. Özellikle iç camların temiz olması sürüş kalitesi açısından önemli bir unsurdur. Temiz camlar net görüntü sağlar. Cam temizliği düzenli yapılan araçlarda buğulanma azalır ve çözülmesi kolaylaşır.

Görünen ve görünmeyen tüm aksamları ve yüzeyleri temizlenen aracınız dış yüzeyinde olduğunun aksine kurumaya bırakılmalıdır. Temizlikten sonra kapıları açık 15 dk bekleyen aracınız nemli koltuk ve döşemelerden kurtulur. Böylece araç içinde oluşacak buhar ve kokunun da önüne geçmiş olursunuz.

Tüm bu aşamaları uygularken titiz davranmak gerekir. Yanlış yapılan bir işlem aracınızda kalıcı hasar bırakabilir ya da değer düşümüne neden olabilir. Demode olan araçların çoğu da bozuk aksama ya da hasarlı bir görüntüye sahip araçlar olduğunu unutmayalım. Aracınızın düzenli olarak temizlemek sadece kirlerden kurtarmak manasına gelmez. Düzenli olarak temizlenen aracınız aynı zamanda bakımlı olur ve iç-dış aksamlarının ömrü uzar.

Otomobilinizin yaşı ne kadar büyük olursa olsun düzenli iç bakım ve temizlik yapılan aracınızı kullanmak her zaman keyifli olacaktır.

Araba Yıkamak sizin için zahmetli ve oyalayıcı bir zorunluluk ise Vizyon Oto Yıkama, Kampüs Oto Yıkama, AutoClub Oto Kuaför, İmaj Oto Kuaför gibi daha bir çok Denizli Oto Yıkama Firmaları ile aracınızı zahmetsizce temizletebilirsiniz.

Tüm zahmet ve masraflardan kurtulmanın kolay yolu ise bakımları ve temizlikleri düzenli aralıklarla yapılan Denizli Hakan Rent a Car'ın konforlu araçlarını kiralamak. Geniş araç filomuzu incelemek için Denizli Rent A Car Araçları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

ARACIN DAHA UZUN SÜRE TEMİZ KALMASINI SAĞLAMAK

Arabanızda uygulayacağınız ve çoğu sürücünün de kullandığı aşağıdaki yöntemler arabanızın uzun süre temiz kalmasını sağlar.

 • Öncelikle aracınızda her zaman bir çöp poşeti bulundurun. Uygun bir yerde çöp kovası bulamayabilirsiniz. Ama araç içinde bulunduracağınız küçük bir poşet özellikle uzun yollarda kurtarıcınız olacak. Ayrıca yol tutan bir yolcunuz da herhangi bir olay için elinde tutabilir.
 • Aracınızda ıslak mendil ve peçete bulundurun. Böylece oluşabilecek en küçük aksiliğe anında müdahale edebilirsiniz.
 • Bu kadar ürünü koyacak yere ihtiyacınız olacağı için koltuk arkası organizer edinmek de güzel bir fikir.

 • Koltuk Arkası Organizerler Eşyalarınızı Düzenli Tutacaktır

 • Bagajınızda küçük bir temizlik kiti bulundurun.
 • Sıvı geçirmez koltuk kılıfı edinin.
 • Aracınızı park etmek için kapalı otoparkları tercih edin veya örtün.
 • Arabanızda galoş bulundurun. Kumlu bir sahilden ya da çamurlu bir orman gezisinden eve dönerken emek emek temizlediğiniz paspaslarınız batmayacaktır.
 • Ayrıca çöp koymak için aldığınız poşetlerin boyutunu biraz abarttıysanız onlardan bir tanesini de pas pas üzerine koyabilirsiniz.
 • Tüylü dostlarınız veya arabada atıştırmayı seven ufaklıklarınız varsa bagaja koyacağınız büyükçe bir örtü arka koltuklarınızın kurtarıcısı olacaktır
 • Ön koltuk yanında bardak vb gözleri var ve her kırıntı mı oluyor? Buna da çözümümüz var. Kağıt bardak veya kullan at kek kalıpları imdadınıza yetişti bile.
 • Araç Bagaj Havuzu da arabanızın düzenini sağlamak ve dağınıklıkları toplamak için çok pratik bir yöntem. Hem bagajınızı düzenli tutacak hem de size ekstra alan sağlayacaktır.

  Bonus : Eğer çocuk koltuğunun önündeki kısım kirleniyorsa ön koltuğunuza döşemenizle uyumlu ya da beğendiğiniz bir tişörtü geçirebilirsiniz. Atlet tarzı kolsuz ürünler daha rahat oturuyor. Beden olarak XL almanızı tavsiye ederim.

  Tamamen temizlenen araçlarınızla Denizli ve çevresini keşfetmenin zamanı geldi. Denizli'de ve çevresinde nereleri gezeceğinizi merak ediyor ve bir rota oluşturmak istiyorsanız Şimdi Hakan Rent A Car ile Keşfetme Zamanı yazımızı incelemelisiniz.